O seznamu autobusů

Seznam autobusů v dnešní podobě vznikl v podstatě spojením dvou mateřských projektů - původního seznam-autobusu.cz a sekce busy.bmhd.cz webu bmhd.cz.

Původní web seznam-autobusu.cz

Prvopočátky tohoto původního webu sahají asi do jara 2007. V tu dobu Martin Janda s dalšími kolegy začal pracovat na seznamech autobusů dopravců z plzeňského kraje. Vše bylo uveřejněno pod hlavičkou webu plzenskamhd.net, který se zabývá MHD v Plzni. Postupem času přibyly i seznamy dopravců ze sousedního Karlovarského kraje. Další zmíněníhodnou činností byla tvorba seznamů autobusových dopravců z Pardubicka v následujících letech. Pardubické seznamy byly uveřejněny na adrese http://m.j.cz/autobusy/.

Postupem času se ukázalo, že by bylo přínosnější, kdyby všechny seznamy byly zastřešeny jedním webem, už také proto, že se do projektu připojovali další spolupracovníci, ať už dodáváním fotografií nebo novými informacemi. A také se záběr rozšířil v podstatě na celou republiku. Vše tedy směřovalo k jednomu centrálnímu webu a tím se nakonec stal seznam-autobusu.cz.

Ze začátku vše perfektně klapalo a zdálo se, že je stav dlouhodobě udržitelný. Web se ale rozrůstal a říkal si od správců stále o víc a víc času. Aktualizovat 100 statických tabulek totiž není vůbec jednoduché. Vše bylo navíc podmíněno nutností znát HTML a nové aktualizace bylo možno nahrávat jen přes FTP. Postupně tedy začalo docházet k situacím, že před rokem uveřejněná tabulka zapadla v rámci preference jiného dopravce a od doby uveřejnění ji nikdo neaktualizoval. Popisovaný stav vyvrcholil úplnou stagnací, která začala asi v polovině roku 2009 v důsledku změn v osobním životě duchovního otce webu. Pokud v práci vyměníte osmihodinové směny za volantem trolejbusu za osm hodin práce s počítačem v kanceláři každý den, sotva se vám bude chtít vysedávat u počítače ještě doma po večerech.

Web busy.bmhd.cz

Historie webu busy.bmhd.cz se začala psát 15. února 2007, kdy byla na stránky bmhd.cz přidána evidence vozidel brněnského dopravce Tourbus. Stvořiteli myšlenek o evidování dalších dopravců byli Eda a mauricio, kteří se ihned po spuštění evidence Tourbusu pustili do doplňování fotografií a upřesňování informací. Výhoda byla v tom, že nešlo jen o statickou tabulku, ale databázovou aplikaci, jež byla postavená na léty prověřeném a fungujícím systému evidence DP Brno na stránkách BMHD.

Ruku v ruce s upřesňováním informací a doplňováním fotek k vozů šlo i vylepšování technického zázemí stránek a přizpůsobování databáze potřebám evidence regionálních autobusových dopravců.

Dalšími kroky bylo přidávání evidencí dalších dopravců. V červenci 2007 to byl ČSAD Tišnov, v roce 2008 pak ADOSA, v roce 2009 BORS Břeclav, SEBUS a další. V únoru 2010 pak regionální dopravci dostali vlastní poddoménu, a to busy.bmhd.cz. Zde měl každý dopravce svou stránku, nechybělo ani komplexní vyhledávání vozů podle různých kritérií. Vozy také byly propojeny s galerií BMHD, takže fotodokumentace byla stále na dosah.

Sloučení ve stávající projekt

Na celé věci bylo poměrně smutné, že oběma webům něco chybělo. Seznamu autobusů chybělo pořádné technické zázemí a BMHD zase chyběly informace a seznamy dalších dopravců a v neposlední řadě také spolupracovníci, kteří by se o evidence starali.

Nebyla to asi úplná shoda náhod, spíš k tomu vývoj tak nějak přirozeně směřoval, ale jednoho červnového dne roku 2010 proběhl jeden klíčový telefonát. Martin Janda, zakladatel seznamu autobusů, a Eda, admin bmhd.cz, asi 2 hodiny diskutovali o možné spolupráci na téma evidence vozového parku dopravců v České republice. Výsledkem byla dohoda, že společně přesuneme informace z původního seznamu autobusů na busy.bmhd.cz, které pak následně umístíme na doménu seznam-autobusů.cz.

Už v červnu začaly pozvolné přípravy. A to jak na straně MJ co se týče přípravy seznamů, tak na straně Edy co se týče přípravy systému na výrazné rozšíření záběru. Během podzimu 2010 už jsme pak začali do stávajícího webu busy.bmhd.cz přidávat nové dopravce, jen jsme odkaz na jejich hlavní stránku neumístili na homepage.

Vozy ovšem byly dostupné přes vyhledávání, takže jsme pozvolna mohli zapojovat další kolegy, kteří nějakým způsobem chtěli přispět do vznikajícího nového seznamu. Veškerá snaha vyvrcholila ke konci ledna 2011, kdy jsme web busy.bmhd.cz přesunuli pod doménu seznam-autobusu.cz a uveřejnili již zpracovaný materiál. Tím ale naše práce rozhodně nekončí. I nadále se budeme snažit záběr rozumným tempem rozšiřovat a v neposlední řadě udržovat evidence stávající. Rozhodně nechceme dosáhnout stavu, kdy budeme mít rozsáhlou megaevidenci, o kterou se ovšem nikdo nestará. Snad budeme v našich snahách úspěšní :-)Eda & MJ, leden 2011