Autobusy Karlovy Vary

současný název od 2001
sídlo: Sportovní 578/4, 360 01 Karlovy Vary - Drahovice
země: Česká republika (Karlovarský kraj)
web: www.autobusy-kv.cz, Facebook
Provozovatelem autobusové dopravy v bývalém Západočeském kraji byla společnost ČSAD autobusy Plzeň. V souvislosti se vznikem nového krajského uspořádání v roce 2002 pak byla firma rozdělena tak, aby rozdělení respektovalo nové hranice krajů. Tím vznikla společnost Autobusy Karlovy Vary, a.s., jako 100% dceřiná společnost firmy ČSAD autobusy Plzeň a.s. Ta měla provozovny Aš, Cheb, Kadaň, Karlovy Vary, Kraslice, Mariánské Lázně a Sokolov a zajišťovala dopravní obslužnost kraje v okresech Cheb a Sokolov. V souvislosti s krizí v autobusové dopravě v roce 2006 se s autobusy karlovarského ČSAD můžeme setkat také na linkách v oblasti Klášterec nad Ohří. Pokud jde o městskou dopravu, působí autobusy této firmy v Chebu, Aši a Sokolově. Zmínit musíme také mezinárodní linky do měst v německém pohraničí, Selb a Bad Elster v Sasku či Wiesau v Bavorsku. Význam mají i dálkové linky spojující Karlovarský kraj s Plzní a také s Prahou, a to buď přes Plzeň, Karlovy Vary a nebo přes Chomutov. Další tradiční linky, do Brna či do Vídně, jsou dnes již minulostí.

Vozový park je tvořen autobusy jak tuzemské, tak zahraniční výroby. Zatímco na místních linkách se setkáme obvykle s autobusy Karosa, SOR a Iveco, na dálkových linkách nejsou výjimkou nepříliš obvyklé Karosy GT 11 a HD 12 nebo Mercedes O 350 Tourismo. Od roku 2007 doplňují vozový park především Mercedesy Intouro II, nasazované jak na místní, tak i na dálkové linky. V souvislosti se zvýšením potřeby autobusů při převzetí dopravy na Klášterecku se ve vozovém parku objevily také ojeté nízkopodlažní MANy z Německa a "vrakoidní" Karosy řady 700 z ČSAD Vsetín, ty byly rozděleny do různých provozoven jako náhrada za autobusy s poněkud novějším "datem narození", které byly přesunuty na Klášterecko.

V roce 2015 AKV získalo několik oblastí při soutěžích v Ústeckém kraji. Nově tedy byly založeny provozovny Šluknov, Chomutov, Most a Litoměřice, poslední provozovnou v Ústeckém kraji zůstává provozovna Kadaň. Zároveň se v Karlovarském kraji začínají objevovat subdodávky. Zejména jde o dopravce ER-Bus, dále se také objevuje Midway společnosti Lextrans Bus z Čisté na Rakovnicku.

V roce 2018 AKV ukončilo své působení na MHD v Sokolově a postupem času se stejně jako jeho jižní sestra ČSAD autobusy Plzeň přestává objevovat na NAD za České dráhy. Rovněž v tomto roce také AKV ukončilo poslední dálkové linky do Prahy. Úplně poslední linkou byla 411450 Aš - Karlovy Vary - Praha, která ukončila provoz dne 10.6.2018. Poslední pár spojů obsloužil vůz 2K9 8936.

V roce 2019 AKV získalo po pádu společnosti BusLine (resp. TD Bus) skupinu linek na Vejprtsku. Pro tuto oblast má AKV uzavřenou smlouvu od 1.2.2019 do roku 2021, autobusy sídlí v provozovně Kadaň. V tomto roce také AKV jako jediný dopravce v Ústeckém kraji rozhodl o neskončení na linkách DÚK, bude na nich působit až do konce smluvního období. V únoru začíná AKV provozovat MHD v Litoměřicích a v květnu AKV získává provoz MHD v Klášterci nad Ohří, kam v říjnu kupuje zcela nové autobusy.

V roce 2020 AKV získává nejprve v červnu 30 autobusů po ČSAD Plzeň, následně na přelomu let 2020/2021 další autobusy po ČSAD Vsetín a dopravci KRODOS BUS. číst dále

Vozový park

Stav evidence tohoto dopravce
kompletní
O evidenci tohoto dopravce se stará
Irisbus 39 vozů
Irizar 1 vůz
Iveco 29 vozů
Karosa 216 vozů
MAN 7 vozů
Mercedes-Benz 61 vozů
ROŠERO - P 7 vozů
SKD 3 vozy
Solaris 2 vozy
SOR 148 vozů
Yutong 2 vozy
Bova 1 vůz
Den Oudsten 6 vozů
B B96
Ford 3 vozy
Ikarus 6 vozů
Jonckheere 2 vozy
Neoplan 1 vůz
Praga 1 vůz
Renault 4 vozy
Škoda 1 vůz
STRATOS AUTO 10 vozů
U tohoto dopravce evidujeme celkem 589 vozů, z toho 575 v majetku a 14 zapůjčených.
Stav evidence tohoto dopravce
kompletní
O evidenci tohoto dopravce se stará
Poslední úprava: 20. 10. 2021.
Našli jste chybu nebo máte nějaké doplnění? Napište nám na e-mail nebo do diskusního fora.

Rychlé vyhledávání